piątek, 7 października 2011

Realizacja expose
Jak doskonale wiemy w polityce liczy się uczciwość. Dlatego jak Platforma mówi, że coś zrobi to mówi zrobi.

Dlatego też w dzisiejszym odcinku przyjrzymy się temu co Platforma mówiła ustami swojego najznamienitszego wodza i co faktycznie zrobiła.

Zacznijmy może od tego w czym nasz Płemieł z nami się zgadza, czyli od tego czego nie zrobił.

Modernizacja kolei.


Totalna klapa w tym punkcie. Zastanawiam się czy Tuskowi nie jest wstyd, że na euro2012 cała Europa ten burdel zobaczy. A miały być superszybkie koleje, czyste dworce...

Uproszczenie prawa budowlanego


Nic w tej sprawie się nie zmieniło od bardzo dawna. Pamiętam, że jakieś działania pozorowała platforma. Ustawa była na tyle lipna, że została skierowana do trybunału.

Przygotowanie Polski do bezpiecznego dla gospodarki i jak najbardziej korzystnego dla obywateli przyjęcia €


Chwała Bogu, że się nie udało, ale trzeba przyznać, że jest to porażka nierządu, bo miał takie ambitne plany.

Kontynuacja działań na rzecz budowy polsko-litewskiego mostu elektroenergetycznego


Sprawa utknęła w martwym punkcie. PO ma inne priorytety. Poza tym nie będzie dokańczać czegoś co rozpoczęli PiSowycy, chociażby mówiło się o tym w expose.

Obniżenie podatków i uproszczenie prawa podatkowego

Hahahahahahahahahahahahahahahahahhahaahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahaha


Obniżenie bezrobocia do poziomu nie wyższego niż średnia europejska do 2012 roku

Możliwe, ale tylko dlatego, że Europa pikuje jeszcze szybciej niż my. Nie wiem gdzie miałaby być tu zasługa koalicji. Przy czym warto wspomnieć, że o obniżaniu bezrobocia nie ma tu żadnej mowy.

Racjonalizacja wydatków na pomoc społeczną

Gruntowna racjonalizacja wydatków na pomoc społeczną byłaby możliwa tylko poprzez reformę całościowego systemu pomocy społecznej. Dotychczas rząd nie podjął kierunkowych decyzji w tej sprawie. Jednocześnie rząd nie zdecydował się na podwyższenie progów decydujących o przydzielawaniu zasiłków społecznych.-premier.gov

Wprowadzenie bonu edukacyjnego


Nie wiem o co chodzi. Premier pewnie też nie. Może jeszcze któryś PRowiec pamięta jak szeptał to do uszka premierowi. Sprawa zapomniana przez wszystkich, przez media też.

Radykalne uproszczenie trybu poboru składek ZUS


Myślano, że elektroniczny podpis wszystko rozwiąże. Z nieoficjalnych źródeł dowiedzieliśmy się, że szuflada w której była ta ustawa zatrzasnęła się na amen... no prawie, została wczoraj właśnie otwarta i jak PO wygra wybory....

Dokończenie reformy administracji publicznej

brak

Zatrzymanie przyrostu zatrudnienia, obniżenie kosztów funkcjonowania administracji publicznej i comiesięczne przedstawianie informacji o postępach w likwidacji przywilejów władzy

Wzrostu zatrudnia nie udało się niestety zahamować. Nogę podłożył im nawet prezydent, ale żeby nie było Prezydent Komorowski. Zmniejszenia przywilejów władzy też nie było.

Reforma KRUS


Brak, bo Pawlak zabronił. hehe

Odpolitycznienie mediów publicznych

To jest najciekawszy punkt. Jak się okazuje na tronie premiera w komentarzu pod tą rubryką nie wpisano nic. Odpolitycznienie mediów polegało na ich upolitycznieniu właśnie. Wywaleniu wszystkich nieprzychylnych władzy dziennikarzy na zbity ryj. Często dziennikarzy, którzy przyciągali ogromną widownie np. Pospieszalski, Wildstein, Ziemkiewicz itd. Np. za czasów takiego PiSu program w doskonałym czasie antenowym dostał antypisowski Tomasz Lis. Monika Olejnik też nie musiała odchodzić.

A teraz z czym się nie zgadzamy

Poprawa dochodowości produkcji w rolnictwie


Czysta fikcja. Zjawisko natury pozornej, wynikające z ogromnej inflacji. Poza tym cena produktów rolnych przy sprzedażny przez producenta np. do zakładu przetwórczego a ceną w detalu coraz bardziej się rozjeżdża

Wzmocnienie pozycji Polski na świecie.

No niestety nie. twitter Sikorskiego to trochę za mało jeśli chodzi o politykę zagraniczną. Trzeba dodać fiasko tarczy antyrakietowej, instalacje w obwodzie kaliningradzkim wyrzutni rakiet średniego zasięgu, brak satysfakcjonującego rozwiązania Polskę przy budowie Nord Stream. Katastrofalne w skutkach podpisanie traktatu klimatycznego. Znaczne pogorszenie się statusu mniejszości na Litwie i Białorusi. Totalna klapa jeśli chodzi o wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej itd.

Przegląd stanu służb specjalnych pod względem praworządności i efektywności ich pracy.

Czyli obsadzenie ich przed agentów bezpieki, którzy to za czasów PiS zostali wywaleni na zbity ryj. CBA po odejściu Mariusza Kamińskiego tylko pozoruje pracę.

Stworzenie scentralizowanego i skoordynowanego systemu zwalczania najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa

czyli powstało ABW służące do zwalczania np. blogerów.

Zniesienie poboru w 2008 roku i całkowicie zawodowa armia w 2009 roku


Co prawda nie ma już poboru, ale tylko dla tego, że nie ma już armii.

Przeciwdziałanie korupcji


Słynna tarcza antykorupcyjna to był tylko taki bajer dla mediów. Jak dowiadujemy się z depeszy wikileaks nic nigdy nie było w tej sprawie robione i nawet poważnie o tym nie myślano. Miro, Zbycho, Rosół i Sobiesiak są najlepszymi przykładami.

Obniżenie kosztów i wzrostu długu publicznego

Ani nie spadłby koszty, ani tempo przyrostu długu. Przypomnijmy tylko, że Tusek zadłużył nas w te 4 lata na 300mld zł, co jest tempem najszybszym w historii Polski.
A ile w tym czasie przesunął z rezerw, czy ukradł z OFE o prywatyzacji na szybkiego nie wspominając.

Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego

O zablokowanym porcie nie ma co wspominać, o braku porozumienia z Litwą też nie. Za to warto wspomnieć, że wszystkie koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego rząd oddał za symboliczne 300tys. Obliczając dzisiejsze ceny tych koncesji na rynku wtórnym nasz kraj jest już co najmniej kilka miliardów w plecy. Warto wspomnieć, że nie mamy już kontroli nad gazem, ponieważ wszystkie koncesje już rozdane. Niepokojące jest też to, że 20 procent koncesji jest w rękach Gazpromu, który jak każdy wie zainteresowany wydobyciem gazu łupkowego nie jest. Poza tym podpisanie umowy na najdroższy gaz w całej europie, wiążący nam ręce na tak wiele lat. Żeby nie było, że tak PO nienawidzę to na plus można zaliczyć rozbudowę magazynu gazu w Wierzchowicach i Budowę 2 elektrowni atomowych.

Przeznaczenie części przychodów z prywatyzacji na cele istotne dla obywateli, w szczególności na Fundusz Rezerwy Demograficznej

O ile pamiętam to pieniądze z rezerwy zostały przesunięte do ZUSu. A te cele istotne dla obywateli to bardzo enigmatyczna sprawa.

A dla odmiany z tym co się zgadzamy.

Abolicja podatkowa dla Polaków pracujących za granicą

Rozbudowa sieci żłobków

Może nie tyle rozbudowa co ułatwienia w prowadzeniu. Usunięciu wielu bzdurnych przepisów.

Realizacja narodowego programu „Moje boisko – Orlik 2012” – do 2012 roku w każdej polskiej gminie powstanie boisko ze sztuczną murawą i z oświetleniem

Sprawa mało istotna, ale trzeba zaliczyć platfusom na plus.

Rozdzielenie funkcji Prokuratura Generalnego i Ministra Sprawiedliwości


Niby dobrze, ale nie jestem do końca przekonany.

Wycofanie polskich żołnierzy z Iraku w 2008 r.

Fakt tak było. Chociaż zaraz zwiększono w Afganistanie.

9 komentarzy:

 1. przeczytamy, ale później, bo jeszcze dzisiaj bym musiał jakąś notkę skrobnąć. a tak na marginesie to gdzie Pan Geolog studiuje?

  OdpowiedzUsuń
 2. Uniwersytet Śląski
  Wydział Nauk o Ziemi w Sosnowcu
  V rok Geologii ;-)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Odnośnie rozbudowy magazynu gazu w Wierzchowicach. Umowa jaka obowiązuje nas z naszym największym dostawcą, czyli z Rosją ma klauzulę, że nasz kraj nie może magazynować zakupionego gazu. Także czy go wykorzystamy, czy też nie zapłacić trzeba, ale zmagazynować ewentualnej nadwyżki nie wolno.

  OdpowiedzUsuń
 4. nie rozumiem za bardzo, bo przecież nie możliwe jest, aby przesył był tak efektywny aby mógł cały czas zaopatrywać nas na bieżąco. Przecież nawet przy ostatnim zakręceniu kurka przez Rosję gaz mieliśmy i mielibyśmy jeszcze przez miesiąc od zakręcenia i bynajmniej nie byłby to gaz z produkcji rodzimej. zarzuć mi jakimś linkiem to potwierdzającym, bo mi się to wydaje co najmniej nieprawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli chodzi o nasze złoża gazu, to są one bardziej okazałe niż złoża ropy naftowej. Złoża są zlokalizowane głównie w Wielkopolsce i na Zapadlisku Przedkarpackim. Roczne wydobycie gazu ziemnego w Polsce w latach 2001-2009 kształtowało się na poziomie 5,18-5,80 mld m3 (ok. 42% polskiego zapotrzebowania). Prognozy dotyczące wydobycia uzależnione będą od kontraktów długoterminowych na dostawy z Rosji. Według prawa, które ostatnio się zmieniło, na wypadek zakręcenia kurka mamy być zaopatrzeni w ropę i gaz na co najmniej miesiąc (3 miesiące przed tegoroczną zmianą prawa).
  Linka niestety nie mam, ale siedzę w tym od trzech lat, ponieważ mój temat pracy magisterskiej jest z tym związany, a niech mi Pan wierzy, nie lubię rzucać nieprawdziwymi informacjami i danymi oraz liczbami na których się nie znam. Mogę wysłać Panu prezentację na ten temat z wykładów serii: Gospodarka zasobami energii, jeśli jest Pan zainteresowany.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. temat zasobów jest mi znany, więc dziękuje za prezentacje. chodziło mi jednak, o tą klauzule, bo jakoś wierzyć mi się nie chce. po prostu wiem, że nawet dzisaj musimy ten gaz magazynować, bo te dostawy jak i zapotrzebowanie nie są stałe przez cały rok, ba... nie są nawet ze sobą skorelowane, więc nie wierzę w taki zapis.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czyli gaz jest magazynowany tak czy inaczej. więc nie czaję. czyżby ta klauzula była łamana? Dobra zostawmy to. Jak się link znajdzie to sprawę wyjaśnimy.

  zajrzę na bloga, spokojnie;) więc proszę mnie tak tym linkiem nie zarzucać, bo tego nie lubię. za zwyczaj takie posty po prostu usuwam a u Pana to już recydywa, ale niech będzie, bo komentarz był rozbudowany co sobie cenię. pozdro.

  OdpowiedzUsuń
 8. OK. Przepraszam Pana bardzo. Oczywiście już tego więcej nie zrobię.

  Przepraszam również za podanie wyżej błędnej, a raczej nieaktualnej informacji. Właśnie dowiedziałem się, że w tym roku obowiązują inne przepisy niż dwa lata temu jak ja się uczyłem.
  W moich poprzednich komentarzach chodziło o to, że w magazynach nie wolno było magazynować nam gazu rosyjskiego, tylko gaz, np. pochodzący z polskich złóż.

  http://nczas.home.pl/publicystyka/kulisy-umowy-gazowej-miedzy-polska-a-rosja/

  http://weglowodory.pl/ustawa-o-zapasach/

  Tutaj przesyłam Panu linki ze sprostowaniem moich wcześniejszych wypowiedzi, chociaż gdybym napisał je dwa lata temu, to miałbym rację, ale teraz biję się w pierś i przepraszam. Mam nadzieję, że to sprostowanie rozwieje Pana wątpliwości.

  Jeszcze raz bardzo Przepraszam
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. I zapomniałbym

  Już nie ma Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Teraz mamy Centralne Biuro Miłości, ponieważ wiadomo, że w Polsce korupcji nie ma, a walka z nią, to powrót do IV RP. CBM nie wchodzi do aferzystów, którzy przecież są niewinni o szóstej rano, tylko dzwoni do nich wcześniej i umawia się na spotkanie, kiedy może wpaść z wizytą.

  OdpowiedzUsuń