poniedziałek, 3 września 2012

TVN rozsiewa plotki nt. gazu łupkowego.

O ile film "Gasland" może kogoś przestraszyć o tyle "reportaż" tefałenu powinien budzić tylko uśmiech politowania.

                                 Wibrosejs- śmiercionośna machina zanieczyszczająca wodę drganiami.

Otóż z reportażu tvnu możemy dowiedzieć się, że użycie wirbosejsu(popularne badanie geofizyczne) może zanieczyszczać studnie. No cóż... jest to dla mnie twierdzenie rewolucyjne, tym bardziej, że po kształceniu na kierunku geologia można dojść do innych wniosków.

Żeby nie zarzucać Was niepotrzebnie nazwami(chyba że kogoś bardzo to interesuje to może trochę poczytać np. tu link), powiem tylko, że badania geofizyczne są mało inwazyjne i bardzo powszechne. Taki wibrosejs jak sama nazwa wskazuje wytwarza drgania, które odbiera nam geofon(odbiornik).  Z grubsza chodzi o to, że różne skały mają różną przewodność, która zależy od różnych czynników. Jeśli znamy przy okazji budowę regionalną terenu z dużym prawdopodobieństwem możemy wnioskować o obecności danego złoża na podstawie hodografu(wykresu przebiegu fali sejsmicznej).

Oprócz wzbudzania drgań możemy też wpuszczać prąd do ziemi np. w metodzie SGE(sondowanie geoelektryczne oporowe), kiedyś też zamiast wibrosejsów używano materiałów wybuchowych, aby uzyskać potrzebne drgania terenu, ale dziś się tego nie robi głównie z powodu poprawy dokładności urządzeń pomiarowych i udoskonaleniu metod interpretacyjnych.
Natomiast w badaniach geofizycznych nie używa się chemii, więc dość mocno się człowiek dziwi, gdy słyszy o zanieczyszczeniu studni przez takie badanie. To trochę tak jak przestrzegać kogoś przed wizytą u fryzjera, że ten wytnie mu nerkę.
Banie geofizyczne jest znacznie mniej inwazyjne od wiercenia, a o ile mi wiadomo,(parafrazując prezia Gdańska) nikt za komuny nie przeszkadzały wiercenia na potęgę  w Naszym kraju. Żeby było śmieszniej, wtedy absurdalne z ekonomicznego punku widzenia rozpoznanie, bardzo ułatwiło prowadzenie dzisiaj, że to tak nazwę: projektu "gaz łupkowy".

Badania geofizyczne prowadzi się nawet przy otwarciu głupiej, kilkuhektarowej żwirowni i to nie od dzisiaj, więc jeśli komuś przyjdzie do głowy gonienie z łąki widłami geofizyki to niech wie, że jest głupi na cały łeb.
Owszem uważam, że o swoje trzeba walczyć i próbować wyciągnąć od takiej firmy ile się da, ale ostatecznie firmę przepuścić.

A co do wiercenia nowej studni Sołtysowi, to ja tu nic innego nie widzę niż emanację tuskowej POlski, czyli idź najpierw zanieść flaszeczkę do urzędu to załatwisz coś szybciej.
Przyznam się, że na zajęciach z hydrologii trochę przycinałem komara, ale pamiętam, że każda studnia ma ograniczoną żywotność, a to filtr się zamuli a to starzenie itp. Czy 20 lat na studnie to dużo? Raczej tak, ale kłócić się nie będę a w notatkach kopać mi się nie chce. Podejrzewam, ze ta studnia była już zapierdolona wcześniej i niech mi żaden burek z tvnu nie mówi, że nie da się tego zbadać, bo da się.

Ale załóżmy, że jakimś cudem jednak geofizyka zanieczyściła te studnie. Tu się pojawia moje pytanie, co by dało odwiercenie nowej studni, gdyby poziom wodonośny był skażony? No nic by nie dało, bo to byłaby ta sama woda. Trzeba by wiercić do niższego poziomu wodonośnego.  Jestem bardzo ciekaw jak użytkowałby ktoś na tyle głęboką studnie w prywatnym obejściu i jakby ktoś ręcznie ją wykopał?

Zgadzam się z postulatem padającym w reportażu, żeby ludność informować. Trzeba ludzi edukować na temat gazu łupkowego po to, aby cyniczny Palikmiot nie mógł podsycać fali histerii antyłupkowej. Jak ostatnio dowiedzieliśmy się Palikmiot chce na tym zbić kapitał polityczny: http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-lukasza-adamskiego/34770-wojna-gazpromu-rozpoczeta-palikot-bedzie-protestowal-przeciwko-wydobyciu-w-polsce-lupkow

 A co do samych odwiertów to pisałem już tutaj: http://teoriazycia.blogspot.com/2012/06/gaz-upkowy-fakty-i-mity_05.html

10 komentarzy:

 1. gaz łupkowy -słaby pomysł-geotermia jest lepsza o niebo, dlatego ani słowa w TV, może filmik:http://www.youtube.com/watch?v=AZ4xXaE4Ab0

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. już po raz któryś dostaję ten sam link, no ale dobra. Po pierwsze to nie leżymy na żadnej bombie geotermalnej. owszem uważam, że warto wykorzystywać ją w Polsce, ale na istniejącej już infrastrukturze po eksploatacji, poszukiwaniu czegoś, bo inaczej to jest dość chujowy biznes, jeśli w ogóle wychodzi się na zero.
   a co do samego filmiku, to chyba kolega nie do końca zrozumiał co oglądał.

   Geotermia to jakieś drobne w porównaniu do gazu łupkowego. a poza tym przedstawiona tam gazyfikacja węgla już zaczyna być stosowana w Polsce, więc sorry, ale żadnego spisku nie ma.

   Usuń
 2. Lemingi i autorytety moralne dziwią się, że red. Sakiewicz podczas obchodów II Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej powiedział do kolegów z TVN: "Zdrastwujtje" :) ja pierdolę, TVN codziennie bije rekordy debilizmu, lizusostwa, i polityki anty-polskiej, ale tego się nie spodziewałem. Zamknijmy w związku z tym Kopalnie Bełchatów, Turów etc. kupujmy energię i węgiel od naszych rosyjskich przyjaciół, ponieważ ciężki sprzęt, koparki etc na pewno zanieczyszczają środowisko, studnie i chuj wie, co jeszcze. Ręce opadają.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeden z komentatorów tutaj napisał mi, że od tego drgania woda się zamula i to przez to. a że ja uważam to za bzdurę to nie znaczy, że jest to bzdura, bo kiedyś też uważano, że ziemia jest płaska.

   Ale to tam nic. najbardziej rozpierdala mnie to, że tvn nie straszył tych ludzi wydobyciem gazu łupkowego, tylko jego poszukiwaniem!! i to mi się w głowie nie mieści. Naprawdę nie wiem ja można żywić taką pogardę do widza.

   A co do wydobycia surowców to właśnie nie. To my powinniśmy je wydobywać. Dla dobra Rosjan!, bo jeśli my wydobędziemy to oni będą mieć czystsze środowisko! Ciekawe co by mi na to odpowiedział jakiś rusofil z tvn lub gw?

   Usuń
  2. Jeśli woda się zamula, to już dziś zakażmy używania ciężkiego sprzętu, walców etc. Zabrońmy jeździć tirom po drogach i ogólnie wszystkiemu, co może wywołać drgania. Gdyby tak było, to żadna studnia w moich okolicach nie byłaby w porządku w związku z nieustannie trwającym ruchem ciężkich maszyn i pracą kopalni Bełchatów.

   Przekazu TVN nie nazwałbym pogardą, ale raczej uświadamianiem lemingów, które muszą wiedzieć, że gaz łupkowy to ZŁO i tylko Rosja może nas przed nim ocalić. Nie wiem tylko, czy redaktorzy TVN, GW, Polityki, Niewsweeka etc naprawdę są aż takimi sprzedawczykami, że puszczą w obieg największe bzdury i kłamstwa, czy też mają tak wyprane mózgi, że sami w to uwierzyli?

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. ja myślę, że to może być tak, ze ci z wsi24 mają to w dupie czy gadają głupoty, może czasami najdzie ich refleksja, ale za raz sobie myślą: "gdzie ja lepszą robotę dostane".

   uważam też że dostają jakieś gówno np. jedzie tam, bo szukają gazu łupkowego+ zróbcie reportaż o jego szkodliwości. jak widać nie protestują.

   Usuń
  4. Muszę przyznać, że strasznie się boję, że fantastyczna szansa dla Polski, jaką jest perspektywa wydobycia gazu łupkowego została praktycznie zaprzepaszczona. Rząd Donalda T. od początku chciał to wszystko rozpierdolić, co widać na samym handlu koncesjami, pod który napisało się przecież w nocy na kolanie specjalną ustawę.

   Jeszcze kurwa michnikowszczyzna pewnie za niedługo ogłosi, że jeśli nie chcemy wojny z Rosją, to musimy jej oddać wszystkie złoża. TVN to potwierdzi, Donald T. założy swoją kryzysową kurtkę i pobiegnie do Jaruzelskiego po instrukcje. Zupełnie by mnie to nie zdziwiło.

   Pozdrawiam

   Usuń
  5. aż tacy głupi to chyba nie są. bardziej obstawiałbym, że będzie gadka typu: "łupki to wcale nie jest dobry biznes". "nie mamy prawa rozkazać gazpromowi wydobywać gaz łupkowy". "może i byśmy mogli ten gaz wysłać gdzieś, ale przez przypadek lotos sprzedaliśmy" "Angela obiecała, że zakopie rurę, ale nie w tym roku". "komisja europejska zabroniła..." itp. itd. z resztą zobaczymy.

   Usuń
  6. Wybuch wojny z ruskimi, który ogłosiła Platforma, jeśli sejmowy zespół Antoniego Macierewicza dalej będzie dochodził prawdy przeszedł i wiele osób w to uwierzyło, więc tutaj pewnie też by przeszło, zwłaszcza, że mędrzec Jacek vel. Vincent czy jak mu tak zapowiedział ją już z 2 lata temu. Twoje propozycje są realniejsze i pozostaje modlić się, żeby nie przeczytał ich nikt z PO, bo jeszcze je ogłoszą :)

   Pozdrawiam

   Usuń
 3. Film prawie jak Blair Witch Project :D
  Szkoda że nie nakręcili tego nocą na podczerwieni :D :D :D

  Piotr K.

  OdpowiedzUsuń