poniedziałek, 26 listopada 2012

"W SIECI" -nowy dwutygodnik

Czy "W SIECI" odniesie sukces? Po bardzo udanym "Uważam Rze" widać, że jest zapotrzebowanie na prawicową publicystykę. Zważywszy na fakt, że Hajdarowicz zaczyna coraz bardziej mieszać w Rzeczpospolitej powstanie tego periodyku było więc nieuniknione.

Co prawda tak sobie ostatnio z Geologiem deliberowaliśmy nad tym i śmiało rzuciłem, że taką gazetkę sobie najdalej za kwartał złożą, bo Karnowscy i Gociek wiedzą co i jak, ale nie spodziewaliśmy się, że jednak tak szybko.
Gazeta całkiem przyzwoita. Drukowana na dobry papierze(przypominam, że pierwsze numery "URz" były na papierze takim jak gazety codzienne). Bardzo przejrzysta. W dużej mierze nawiązuje graficznie(i nie tylko) do wPolityce. Mimo nietypowego "kwadratowego" kształtu czyta się dobrze. Szczerze to drżałem o szerokość szpalty. Każdy kto kiedykolwiek uczył się "szybkiego czytania" wie, że kolosalny wpływ na szybkość czytania ma ten aspekt. Szeroka szpalta to zwyczajnie wolniejsze czytanie. Optymalnie jest gdy wzrokiem obejmujemy całą szerokość wiersza. Z resztą jak Was to ciekawi to sobie na pewno doczytacie.
Inna sprawa to na kwadracie "mieści" się więcej tekstu niż na dowolnym innym prostokącie o tym samym obwodzie(matematyka zakres wiedzy z gimnazjum), co może negatywnie wpłynąć na odbiór, w sensie: "tylko 56 stron za 2,90".
Ale kwadrat może być atutem, ponieważ jak żaden "młody, wykształcony, z dużego miasta" nie zakryje babci na przekór, w czynie społecznym wyżej wymienionej gazety, swoim śmierdzącym Newsweekem. Ja np. permanentnie zakrywam wprostweeki gazetą Uwarzam Rze. Nie robię tego z zazdrości, nic podobnego. Jak dbam o najmłodszych, żeby ich wulgarnymi okładkami nie gorszyć(w sumie to można by gdzieś zgłosić jak się pojawi następna okładka liżących się pederastów itp.).

A w środku głównie teksty z portalu wPolityce, stefczyk.info, wSieci, wNas. Teksty są dobre, ale jak ktoś często odwiedza te portale to te testy już zna. Ja bardziej liczyłem, że będą tu tekst autorów np. z salonu24 itp. niekoniecznie znanych blogerów. Mało jest autorów W SIECI, ale jak już pisałem Hajdarowicz się już o to postara. Jest też dobry wywiad z Martą Kaczyńską.

Oczywiście życzę dwutygodnikowi sukcesów i żeby się w przyszłości stał tygodnikiem. Chciałbym, żeby kiedyś w przyszłości na fali popularności tych portali, gazety a może kiedyś nawet gazet mogła powstać telewizja.

22 komentarze:

 1. Dzisiaj czytałem wywiad z red. Krzysztofem Skowrońskim, w którym opowiadał on o mediach niezależnych od polityki oraz niezależnych od wielkiego kapitału. Dziennikarz musi być niezależny, a takich można poczytać dzisiaj tylko w "Uważam Rze", "Na poważnie" i od dzisiaj w "W Sieci" (jeśli chodzi o prasę). Szkoda tylko, że niezależność dziennikarska jest w Polsce równoważna z PiS-owskim dziennikarstwem. Mam jednak nadzieję, że zarówno projekt "W Sieci" jak i pozostałe inicjatywy niezależnych dziennikarzy będą dobrem dla Polski i dla Polaków. Pozostaje nam wspierać to przedsięwzięcie kupując co 2 tygodnie gazetę :)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam może znowu koło tematu. W sumie to wiadomo, że ciekawe treści się zawsze przebiją a gówniane pójdą do kosza. Na szeroko rozumiane zło zawsze musi iść ogromna kasa, bo człowiek z przyzwoitości i chęci dobra może robić coś dobrego nawet za darmo. Natomiast za złe musi mieć sowicie płacone. No mówi się, że najlepiej byłoby dać Polakom spokój a oni sami sobie poradzą, że wypracują dobrobyt. To jest oczywiście prawda, ale nikt z założonymi rękami na tą budującą się pomyślność nie będzie patrzył z założonymi rękami. Tak się po prostu zastanawiam jak oni będą chcieli to znowu zniszczyć, okraść, wyruchać. Rydzyka chcą zgnieść opłatami, dziennikarstwo obkładają 50 proc. podatkiem co następne?

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Nie wiem czy dziś Polacy sami by sobie poradzili, ale nie mogę powiedzieć również, że na 100% sobie nie poradziliby.

   Myślę, że władza i media będą się starać w dalszym ciągu masakrować umysły Polaków, zwłaszcza tych młodych. Dodatkowo ludzie będą mieli dane do zrozumienia, że jeśli będą czytać tylko słuszne gazety, oglądać TVN etc, to dostaną pełną michę, ciepłą wodę i jeszcze się trochę dróg wybuduje, żeby Zachód mógł je podziwiać.

   Jeśli to nie pomoże, to zapewne rozpoczną się ataki na dziennikarzy połączone z ewentualnymi aresztowaniami i sądami. Może wydać się to śmieszne, ale w mojej ocenie do tego właśnie będą teraz zmierzać rządzący, byle tylko nie odsunąć się od korytka. Pewien autorytet moralny powiedział przecież, że Jarosława Kaczyńskiego trzeba aresztować nawet nielegalnie i to najlepiej jak będzie schodził z mównicy sejmowej. Czemu takich samych standardów nie miano by zastosować wobec niepokornych dziennikarzy? W Rosji i na Białorusi to powszechnie stosowana praktyka, a my przecież masowo przejmujemy ich standardy...

   Powiem jeszcze, że gdy w Sejmie rozmawiali o wyższych dochodach budżetowych i posłowie wystąpili z propozycją podatku bankowego, to Rostowski wyjechał na nich z ryjem jak z Bełchatowa do Wrocławia, że "Tu nie będzie Budapesztu!". A potem szybciutko okazało się, że pieniądze znaleziono w... KGHM-ie wprowadzając podatek od kopalin, który w Polsce jest podatkiem realnie od jednego przedsiębiorstwa! Czemu więc nie zrobić takiego przekrętu z realnie jedynymi na naszym rynku mediami, w których pracują niezależni dziennikarze?

   Według mnie do takiego czegoś wszystko się teraz sprowadza, ale tak naprawdę to chyba tylko Pan Bóg wie, co może im przyjść do łbów.

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Mi bardziej o kondycje finansową, przedsiębiorczą chodziło niż umysłową. Chodziło mi o to, że jakaś grabież totalna musi znowu przyjść, bo szczekaczki kosztują. Wyborcza i TVN lecą na ryj finansowo a tacy Karnowscy rozwijają biznesy. Chodziło mi o to, że jak nie będzie jakiegoś grubego przewału to salon straci rząd dusz. Te kurwy mogą funkcjonować tylko na gwałcie i złodziejstwie i jak znowu czegoś nie ukradną to zdechną. No i mi się nasuwa taka konkluzja, że jak teraz to wszystko zniszczą, splądrują to będzie trzeba kolejne 20 lat czekać jak coś po tej szarańczy wyrośnie.

   Usuń
  4. O to samo chodziło przecież z wprowadzeniem stanu wojennego. Aktualnie kolejne jego wprowadzenie jest dużo prostsze ze względu oczywiście na troskę o obywateli.

   Odnośnie walki o 'rząd dusz'. PO może wprowadzić podatek od nakładu bądź od liczby rzeczywiście sprzedanych a nie rozdanych egzemplarzy w taki sposób, żeby to ubodło pisma niezależne. Może dopierdzielić nowy podatek na papier, klej, zszywacze, farbę drukarską, co miało już raz miejsce i odbiło się na cenie książek. Może w końcu zmienić ustawę tak, żeby karać treści, które będą groźne, takimi grzywnami, że z miejsca się odechce jakiejkolwiek zabawy w niezależną prasę. Pomysłów jest masa i nie zdziwię się, jeśli któryś z tu wypisanych zostanie wykorzystany. Ciekaw tylko jestem jak Ci frajerzy by się tłumaczyli, jeżeli w ogóle do jakichkolwiek tłumaczeń by doszło.

   Pozdrawiam

   Usuń
  5. Ale pojawia się tu ważne pytanie jak się przed następnym gwałtem obronić. Czy da się w ogóle systemowo to zrobić? Wiem, że to już trochę po bandzie idę więc takie niedopowiedzenie zostawię;)

   Pozdrawiam

   Usuń
  6. Nie nazwałbym tego jechaniem po bandzie ;]

   Powiem tak. Czytałeś książkę "Z mocy bezprawia" Wojciecha Sumlińskiego. Jak dla mnie ta książka i wszystko, co zostało w niej zapisane, a zwłaszcza przedstawione na końcu dokumenty, wyroki sądu etc., które mną wstrząsnęły, powinny mieć tytuł "W majestacie państwa i prawa".

   Skoro Donald T. i jego klika posuwają się do takich zagrywek i nie mają jakichkolwiek zahamowań przed ich kontynuacją, to uważam, że m również mamy obowiązek bronić się w takim majestacie prawa i państwa, jaki oni próbują narzucić. Jeśli tego nie zrobimy i rząd dusz dalej będzie w rękach "autorytetów intelektualnych i moralnych", to ponownie staniemy się krajem kolonialnym na wzór PRL z tym, że nie mam pojęcia od kogo byśmy teraz byli uzależnieni.

   Pozdrawiam

   Usuń
  7. Bo ja w sumie nie wiem co teraz robić odnośnie tv trwam. Dworaki, Donki się zaparli. Największa manifestacja od 89r.jakoś ich nie rozczuliła. A później gadać będą, że wszystkie multipleksy zajęte.

   Usuń
  8. Nie to, że nie ma miejsca na multipleksie. TV Trwam nie spełnia czegoś tam, więc dlatego nie dostanie miejsca. Dostanie je za to Telewizja, której kapitał zakładowy wynosił 5 000 zł i TV Religia, która z dniem 31 XII 2012 kończy swą działalność ;] Wszystko w majestacie państwa i prawa ;]

   Pozdrawiam

   Usuń
  9. "Nie spełnia czegoś tam" ten tekst mnie rozwalił nie dość, że śmieszny to w punkt.

   Pozdrawiam

   Usuń
  10. Redaktor Lisiecki usunięty z "Uważam Rze"!!

   To jest kurwa po prostu niemożliwe!!

   Usuń
  11. Z tych nerwów wkradła się literówka. Red. Paweł Lisicki, a nie Lisiecki. Szkoda tylko, że nie został on zastąpiony Tomaszem Lisem

   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Gmyz na swoim fejsie pisze, że odeszli jeszcze: Łukasz Adamski
  Sławomir Cenckiewicz
  Krzysztof Fue
  sette
  Cezary Gmyz
  Piotr Gociek
  Piotr Gontarczyk
  Andrzej Horubała
  Jerzy Jachowicz
  Igor Janke
  Jacek Karnowski
  Michał Karnowski
  Waldemar Łysiak
  Marek Magierowski
  Robert Mazurek
  Maciej Pawlicki
  Marek Pyza
  Piotr Semka
  Wiktor Świetlik
  Łukasz Warzecha
  Bronisław Wildstein
  Piotr Zaremba
  Rafał Zawistowski
  Rafał A. Ziemkiewicz
  Piotr Zychowicz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witamy w białoruskich standardach! A jakiś chuj napisze Ci teraz, że przecież nikt im nie kazał odchodzić, że przecież sami odeszli, że to pokazuje wolność przekazu i mediów.

   PS. 13 grudnia PiS organizuje w Warszawie marsz w obronie demokracji i wolnych mediów. Zapraszam gorąco i serdecznie!

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. kiedyś tu na blogu miałem takiego klauna co mi pisał, że lewaccy i prawaccy dziennikarze to po jednych pieniądzach z tą różnicą, że lewaccy nie płaczą, że są dyskryminowani w mediach;).

   13.12 już we Wrocławiu jestem ustawiony na manifestację antykomunistyczną, więc ja też zapraszam. Jakbym nie miał w piątek nic do roboty to byłbym bardziej był skory. Dzięki za zaproszenie i przepraszam.

   Usuń
  3. Jak myślisz, jaki będzie teraz los "Gazety Polskiej"? Po dzisiejszym skandalu, bo tak to można najdelikatniej nazwać, już słyszałem głosy, że teraz szykują się do rozpierdolenia "Gazety Polskiej". Co o tym myślisz? Czy naprawdę musimy zacząć się przygotowywać do powrotu do PRL-u?

   Pozdrawiam

   Usuń
  4. wysłałem Ci maila. jeśli byłaby taka możliwość, to proszę zamieść znajdujące się w nim zdjęcia na FB i gdzie tylko się da :)

   Usuń
  5. była już taka akcja i zgłaszaliśmy to na fb i facebook odpisał mi tylko, że się niczego nie dopatrzyli.

   Usuń
  6. z Gazetą Polską to pewnie będą pogrywać w ten sposób, że będą wyzywać od faszystów, że Stankiewicz powiedziała: "Nazywam się Ewa Stankiewicz i zgadzam się z sensem wypowiedzi Grzegorza Brauna, z której wynika, że jeśli w Polsce byłyby wolne sądy, a władze kierowałyby się racją stanu – to część mainstreamowych dziennikarzy i osób znajdujących się aktualnie na najwyższym szczeblu władzy w Polsce w wyniku wyroków wolnych sądów – należałoby poddać najwyższemu wymiarowi kary."

   że Sakiewicz szedł na czele(?) faszystowskiego marszu, że gapola przejęła osoba kojarzona z PiS itd.

   w każdym razie zapowiada się ciekawie.

   Pozdrawiam

   Usuń
  7. pewnie majstrować coś będą też nad netem, bo gapol ma największą telewizje internetową i już różne Dworaki i Bonie głowią się, żeby na to koncesja musiała być. Trzeba zapobiec temu bezprawiu!!

   Usuń
  8. czytałem dzisiaj, że w "Uważam Rze" ma teraz publikować Korwin-Mikke.

   jestem bardzo ciekaw jakie teraz władza podejmie kroki w celu likwidacji "Gazety Polskiej" i pozostałych mediów jej przeciwnych.

   Tomasz Sakiewicz powiedział wczoraj do wszystkich, którzy pisali dla "Uważam Rze", że Gazeta Polska jest dla nich otwarta i służy pomocą. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

   a odnośnie koncesji na tv internetową, to poprosiłem dwóch posłów PiS, żeby na bieżąco monitorowali wszelkie ruchy, jakie PO, Palikot i SLD będą podejmowali w tej sprawie i z miejsca nas informowali.

   Pozdrawiam

   Usuń
  9. z tym Korwinem to niezła beka, bo wczoraj prowokacyjnie rzuciłem sugestię, że mikke będzie pisał dla URz, tylko nie wiadomo od kiedy.

   A co do gapola to nie ma takiego efektu jak uRz, bo jak leming dotykał gapola to go w oczywisty sposób odrzucało natomiast uRz nie. wiele osób udało się mojemu znajomemu do prawicowych racji w ten sposób przekonać.

   Może to właśnie o to chodzi, aby prawicę maksymalnie za stygmatyzować, bo nie oszukujmy się to teraz "im" zależy na utrzymaniu stanu posiadania. Popatrzmy chociaż na tendencje sondażów to wiadomo o co chodzi.

   A co do tv internetowej to warto tej sprawy pilnować, bo jakby nie daj Bóg udało się zepchnąć inaczej myślących do neta to i tak się za niego wezmą. Z resztą ta formacja ideologiczna tak ma.

   Pozdrawiam

   Usuń