czwartek, 5 września 2013

Klimat

Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności nieznane w żadnym innym ustroju! Tym razem socjalizm bohatersko zwalcza globalne ocieplenie, czy jakoś tak.


 Za zwyczaj słyszymy pierdoły, że lód się topi na Jamajce czy innej Saharze i że to bardzo źle, bo przez to wyginą nietoperze błotne czy inne jeżożabki. No i tak dla odmiany rzucę takiego newsa: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nieoczekiwane-ochlodzenie-w-arktyce

Nie wiedzieć czemu tak sobie ci wszyscy ekologowie upodobali CO2, może dla tego, że większa kasa z tego.

jedrysek o zmianach w prawie dotyczaczych... przez teoriazycia
 W normalnym ustroju dwutlenek węgla neutralizuje się sam, w socjalizmie trzeba mu pomóc.
No i się okazuje, że będziemy wyłapywać dwutlenek węgla i zatłaczać pod ziemię. No niby nic w tym dziwnego, bo w Skandynawii wierci się już od jakiegoś czasu w granitach, żeby składować tam odpady promieniotwórcze, ale żeby było śmieszniej wielu naukowców jest sceptycznych w stosunku do tego pomysłu, choć mogłoby się wydawać, że jest to idealne miejsce dla tego typu produktów.
Tak w sumie to ciekawa sprawa jakby u nas chciano co2 zatłaczać w górotwór. Ciekawa sprawa pod względem prawnym, bo jakby tak przyjąć, że co2 jest to koncesje na takie cóś dostaje się na czas określony, chyba 30 lat. Nie chce mi się teraz tego sprawdzać. Durne prawo, ale prawo.
No ale jak jest z tym CO2. No jakiś tam efekt na pewno daje, ale jest wiele innych czynników, które dziś pominę.

Człowiek odpowiedzialny jest za 2proc. produkcji CO2. Z tych 2proc. 20proc. produkuje Europa, czyli 0,4proc. Europa ma też genialny pomysł na ograniczenie emisji o 20proc. czyli o 0,08proc. emisji globalnej. To trochę tak jak grubas w maku kupujący kilkanaście hamburgerów i colę light.
Wielu zapomina też o tym, że Ziemia reguluje się sama poprzez system sprzężeń zwrotnych np.Ostatni obrazek może nie tyle o dwutlenku węgla, ale jak najbardziej o klimacie i sprzężeniach zwrotnych go stabilizujących. Na ostatnim rysunku mamy złoża hydratów metanowych, które nawiasem mówiąc są przyszłością energetyki. Te hydraty zalegają sobie tak powiedzmy "ściśnięte" na dnie i czekają na rozprężenie. No i jak taki greenpeace  zatrzymuje bohatersko globalne ocieplenie to i pokrywa lodowa się zwiększa a jak się zwiększa to wiadomo obniża się poziom morza. W następstwie czego faszystowski hydrat metanu w odpowiedzi na zmniejszający się nacisk, czyli ciśnienie rozpręża się i leci do atmosfery wywołując globalne ocieplenie. Na to odpowiada greenpeace... itd, itd. Tak bym chciał tylko wspomnieć, że metan jest co najmniej 20razy bardziej efektywnym gazem szklarniowym niż dwutlenek węgla.

Grafiki tu przedstawione są również własnością profesora Jędryska.

4 komentarze:

 1. Niemcy od jakiegoś czasu składają w Polsce swoje odpady jądrowe, ale to pikuś, najważniejsze jest CO2.

  Na świecie technologia CCS służy przede wszystkim do intensyfikacji wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego, dzięki czemu zatłaczając zarabia się na prawdę duże pieniądze.
  Projekt, który ma ruszyć w Elektrowni Bełchatów na przestrzeni kilku najbliższych lat zakłada zatłaczanie dwutlenku węgla do poziomów solankowych triasu bądź jury (nie wiem, co ostatecznie sobie wybrali) w okolicach bodajże Kutna.
  Na świecie zarabia się grube pieniądze na technologii CCS, ponieważ można przy jej pomocy wydobyć dodatkowo około 20% złoża, a my będziemy płacić na nią grube pieniądze, ponieważ wyłapanie, przetransportowanie i zatłoczenie pod ziemię jednej tony CO2, to w naszych realiach mniej więcej koszt 80-100 euro i jest to moje bardzo optymistyczne założenie. Biorąc pod uwagę, że EB chce zatłaczać 2 mln ton CO2 rocznie, mamy całkiem ładną sumkę, ale co tam. Podniesie się cenę za prąd i będzie git. Ludzi na pewno stać.

  A żeby trochę lepiej podziałać na emocje puści się film z misiem polarnym albo jakąś inną foką i da komentarz zatroskanej ekolożki, który zamknie sprawę, bo przecież kurwa środowisko jest najważniejsze.

  A swoją drogą mam prośbę - jeśli znajdziesz mi jakąkolwiek zależność na przedstawionym schemacie o tytule " Średnia temperatura Ziemi i zawartość CO2 w atmosferze na przestrzeni 650 mln lat"
  http://www.pracawenergetyce.pl/foty/biblioteka_zdjec/1_9_20100327140110_rys4.jpg
  który pochodzi z książki "Historia Ziemi" Stanleya, z której być może uczyłeś się do egzaminu z geologii historycznej, to stawiam pół litra :)

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz, ale ja to wszystko wiem, chociaż innym się przyda. zdarzało mi się i robić prezentacje o CCSie i słuchać ludzi, którzy piszą prace o wspomaganiu wydobycia węglowodorów przy udziale CO2 i nawet początkowo na jednej z konferencji wyniknął spór o te dwie sprawy, ale szybko konflikt rozwiązano tłumacząc, że to dwie inne sprawy(nie sugeruje, że tak twierdzisz).

   tak na marginesie powiem, że Polska powinna wystąpić z UE jeżeli pakiet klimatyczny będzie zbytnio podwyższał koszty produkcji energii elektrycznej

   Usuń
  2. W mojej ocenie to również dwie różne sprawy. Państwa dynamicznie rozwijające się jak USA, Chiny, Kanada, Indie mają gdzieś emisję CO2. Produkują go, niemalże tyle, ile się da i jakoś katastrofy ekologicznej u nich za bardzo w związku z tym nie widać.
   Co innego zatłaczać CO2 do złóż węglowodorów a co innego do poziomów solankowych. Osobiście uważam, że nie można mówić, że to jedno i to samo, ponieważ, to chyba logiczne, że mamy do czynienia z różnymi warunkami i gaz będzie zachowywał się inaczej :)

   Dopóki rządzi PO - pakiet klimatyczny będzie wdrażany a jego założenia bez względu na koszta i za wszelką cenę będą realizowane. Dopóki wmawiano, że odpowiada za niego PiS i Śp. Prezydent Lech Kaczyński był on złem, jednak teraz jest dla nas zbawieniem, o które musimy walczyć. A wszystko przez to, że za (nie)korzystne zapisy odpowiada PO.

   Pozdrawiam

   Usuń
  3. mi nawet trochę szkoda tego CO2, bo to doskonała pożywka dla roślin, że tak trochę korwinem pojadę, ale jak to ma służyć korzyścią przy wydobyciu węglowodorów to jestem za.

   Peło ma taką w ogóle genialną strategię rządzenia nikomu się nie narażać to może nas nie kopnie. Taka mania małości połączona z ostentacyjnym wybieganiem przed szereg w celu poświęcania swoich interesów. To już nawet nie wygląda jak działania piarowskie tylko taki zwykły cyk.

   Pozdrawiam

   Usuń